English

پورتال مشتریان

۰۲۱۴۲۰۱۳۰۰۰

حمل و نقل هوایی

عرضه کلیه خدمات واردات، صادرات و حمل ونقل هوایی بین المللی به سراسر دنیا

شرکت خدمات بار هوایی، شرکتی است که عملیات لجستیکی مختلف برای حمل کالا بین مقاصد بین‌المللی را بر عهده می‌گیرد. برای حمل بار در مسافت‌های طولانی در این شرکت‌ها، از حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی استفاده می‌شود. 

air-transport

درخواست استعلام قیمت از دیبا

ثبت درخواست

قوانین و شرایط بسته بندی

بسته بندی مرسوله

آشنایی با اصطلاحات حمل و نقل بین المللی

اینکوترمز

فرم‌های الزامی مراحل صادرات و واردات

فرم های الزامی

ارسال بار هوایی به مناطق تجاری دنیا از جمله حمل بار هوایی از چین

مرسوله شما را در کلیه نقاط دنیا برای صادرات و واردات مدیریت می کنیم
به کمک خدمات بار هوایی شرکت دیبا، مسافت‌ها کوتاه شده و امکان ارسال انواع بار به سراسر دنیا به‌وجود آمده است. حمل و نقل هوایی کالا از شرق تا غرب یعنی، از چین تا اروپا و همچنین قاره آمریکا انجام خواهد شد. محاسبه هزینه حمل بار هوایی در شرکت دیبا با وجود خدمات اختصاصی و منحصر‌به‌فرد کاملا به‌صورت رقابتی تعیین شده است.

واردات و صادرات مرسولات صنایع با انواع حمل و نقل هوایی

عرضه خدمات انواع حمل و نقل هوایی برای کلیه صنایع به نقاط مختلف جهان
نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا با اخذ مجوز هواپیمایی کشور، امکان ارسال کالا با هواپیما را برای صنایع مختلف به‌وجود آورده است. فرقی نمی‌کند که فعالیت شما در حوزه مواد شیمایی و معدنی باشد یا ماشین‌آلات صنعتی؛ با دیبا امکان انتقال کلیه مرسولات به سراسر دنیا وجود دارد.

شرکت خدمات بار هوایی

شرکت خدمات بار هوایی شرکتی است که عملیات لجستیکی مختلف برای حمل کالا بین مقاصد بین‌المللی را بر عهده می‌گیرد. برای حمل بار در مسافت‌های طولانی در این شرکت‌ها، از حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی استفاده می‌شود. در بیشتر مواقع، ارسال بار از مبدأ به مقصد به چندین روش انجام می‌شود که به این روش حمل و نقل ترکیبی گفته می‌شود. شرکت‌های حمل و نقل هوایی، ویژگی‌های متفاوتی دارند؛ از این‌رو در این مطلب، به بررسی ویژگی‌های انواع شرکت حمل و نقل بین‌المللی هوایی، نحوه عملکرد، انواع آن‌ها و چرایی انتخاب این شرکت‌ها می‌پردازیم.

 

حمل و نقل بین‌المللی هوایی

 

حمل و نقل بین‌المللی هوایی چیست؟

حمل و نقل بین‌المللی هوایی روشی برای جابه‌‌جایی بار از یک کشور به کشور دیگر است که با هواپیما و دیگر وسایل نقلیه هوایی انجام می‌شود. این عملیات امکان جابه‌جایی افراد، کالاها و مرسولات پستی را فراهم می‌کند. در این میان هواپیما سریع‌ترین وسیله برای حمل و نقل است و از همین رو، مناسب‌ترین وسیله برای جابه‌جایی محصولات در زنجیره تأمین محسوب می‌شود؛ بنابراین ما درباره نوعی از حمل و نقل صحبت می‌کنیم که بخشی از لجستیک شرکت‌ها و زیرساخت‌های مرتبط با آن‌ها خواهد بود.

حمل و نقل بین‌المللی هوایی در بیشتر بخش‌های صنعت و زنجیره تأمین مرتبط با آن‌ها استفاده می‌شود. تخمین ما این است که روند رشد انواع شرکت حمل و نقل بین‌المللی هوایی صعودی باشد و روز به روز پروازهای اختصاصی بیشتری برای حمل و نقل کالا در نظر گرفته شود.

 

ویژگی‌های شرکت خدمات بار هوایی

شرکت خدمات بار هوایی، ارائه‌دهنده خدماتی بسیار مدرن در حوزه حمل و نقل است؛ از این‌رو پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر به انواع شرکت حمل هوایی اجازه داده تا در کیفیت خود جهش داشته باشند. این موضوع سبب می‌شود روش مذکور به‌طور فزاینده‌ای در واردات و صادرات استفاده شود. هر شرکت خدمات بار هوایی باید بتواند پایگاه گسترده‌ای از مقررات، قوانین و کنترل ترافیک هوایی را مدیریت کند. ویژگی‌های اصلی که یک شرکت خدمات بار هوایی ارائه می‌دهد، عبارت‌ است از:

 • حمل و نقل سریع‌تر: هواپیما بسیار سریع‌تر از اتومبیل، کامیون، قطار و کشتی است و این سبب می‌شود استفاده از آن برای حمل کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایده‌آل باشد.
 • دسترسی به مکان‌های دور: انواع دیگر حمل و نقل برای ارسال بار به مقاصد دور یا خیلی دور، ناکارآمد هستند. شرکت‌های خدمات بار هوایی عملاً هیچ محدودیتی برای ارسال محموله به مکان‌های دور ندارند.
 • امنیت: براساس داده‌های آماری، هواپیما امن‌ترین وسیله نقلیه است. استفاده از این وسیله روشی بسیار مطمئن است که در آن کالا در شرایطی عالی به مقصد می‌رسد. حق بیمه باربری در حمل و نقل هوایی، معمولاً کمتر از حمل و نقل زمینی یا دریایی است.
 • زمان تحویل کوتاه‌تر: یکی از ویژگی‌ها و مزیت‌های اصلی این روش، زمان تحویل بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های حمل و نقل است.

 

علاوه بر همه این‌ها، حمل و نقل هوایی تقریباً هیچ وقفه‌ای در خدمات خود ندارد و در این روش هیچ مانع فیزیکی خاصی نیز وجود نخواهد داشت.

 

لجستیک شرکت خدمات بار هوایی چگونه کار می‌کند؟

لجستیک هر شرکت خدمات بار هوایی همه اسناد مربوط به فرایندهای فیزیکی و اداری را که بخشی از چرخه حیاتی این کار هستند، پوشش می‌دهد. در حمل و نقل هوایی، دو نوع کاربر فرستنده و دریافت کننده تعریف شده است که منجر به فرایند این کار می‌شوند. نوع فرستنده، تقاضا را برای خدمات مربوط در شرکت حمل هوایی مشخص می‌کند. شرکت منتخب مدیریت حمل و نقل تأسیسات فرودگاهی را بر عهده دارد و کلیه مدارک مربوط در آن تکمیل می‌شود. پس از انجام تشریفات و الزامات قانونی و گمرکی، فرایند کار شرکت خدمات بار هوایی آغاز می‌شود. مرحله اول، بارگیری محموله برای ارسال به مقصد مورد نظر است.

 

شرکت حمل هوایی

 

انواع روش‌های حمل و نقل بین‌المللی هوایی

مانند هر روش دیگری از حمل و نقل، می‌توان طبقه‌بندی‌ها و انوع مختلفی برای حمل و نقل بین‌المللی هوایی در نظر گرفت:

 

حمل بار

حمل و نقل بین‌المللی هوایی بار، روشی انحصاری برای جابه‌جایی کالا از یک کشور به کشور دیگر است. این روش یکی از پرطرفدارترین روش‌های لجستیکی حمل و نقل در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

 

واردات و صادرات کالا

یکی از اصلی‌ترین خدمات هر شرکت خدمات بار هوایی، واردات و صادرات کالا بین کشورهای مختلف است. این کار تحویل و دریافت سریع بار در مقصد را تسهیل می‌کند. سرعت حمل و نقل عامل کلیدی در پیشرفت این روش حمل و نقل برای جابه‌جایی انواع کالاهای صادراتی است. دیبا هوا دریا، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های خدمات بار هوایی در ایران است که کلیه خدمات مربوط به حمل بار هوایی از چین، روسیه، کشورهای اروپایی و غیره را برای شما انجام می‌دهد.

 

حمل و نقل کالاهای خطرناک

کالاهای خطرناک مواردی هستند که می‌توانند به محیط زیست و سلامت انسان‌ها آسیب جدی وارد کنند. حمل و نقل این کالاها محدودیت بیشتری دارد که این محدودیت در بسته‌بندی، جابه‌جایی و نگهداری این موارد لحاظ می‌شود. همچنین مقررات و قوانین گسترده‌ای درباره حمل و نقل کالاهای خطرناک وجود دارد که این امر، مسئولیت هر شرکت خدمات بار هوایی را در این زمینه افزایش می‌دهد.

 

طبقه‌بندی روش‌های حمل و نقل بین‌المللی هوایی

روش‌هایی که شرکت‌های حمل و نقل هوایی به کار می‌گیرند، براساس مقصد یا روشی که در حمل و نقل استفاده می‌کنند طبقه‌بندی می‌شود. در ادامه، به بررسی انواع این روش‌ها می‌پردازیم.

 

پروازهای داخلی و خارجی

پروازهای داخلی شامل پرواز بین دو نقطه در یک کشور است. پروازهای بین‌المللی شامل پروازهایی است که مبدأ و مقصد در دو کشور مختلف قرار دارند. حمل و نقل بار توسط هر شرکت خدمات بار هوایی، به صورت داخلی و خارجی انجام می‌شود؛ برای مثال، حمل بار از تهران به شیراز با پرواز داخلی و حمل بار هوایی از چین به ایران با پرواز خارجی انجام می‌شود.

 

پروازهای برنامه‌ریزی‌شده و غیربرنامه‌ریزی‌شده

یکی دیگر از طبقه‌بندی‌های مربوط به حمل و نقل بین‌المللی هوایی، مربوط به روش پرواز است. پروازهای برنامه‌ریزی‌شده به‌دلیل ارائه این ویژگی‌ها متمایز هستند: برنامه عمومی و ثابت، فرکانس، برنامه سفر و قیمت مشخص. این پروازها در هر زمان برای هر شخص در دسترس هستند و بین دو یا چند منطقه ترافیکی مختلف انجام می‌شوند. پروازهای غیربرنامه‌ریزی‌شده نیز پروازهایی هستند که برحسب نیاز، در آن‌ها قرارداد بسته می‌شود.

 

شرکت حمل و نقل هوایی

 

وسایل نقلیه مورد استفاده در شرکت خدمات بار هوایی

هنگامی که درباره حمل و نقل و انواع آن بحث می‌َ‌شود، رایج‌ترین اشکال شناخته‌شده در آن شامل حمل و نقل جاده‌ای، هوایی، دریایی و تا حدودی ریلی خواهد بود. این چهار حالت اصلی‌ترین انواع حمل و نقل هستند. البته اشکال و کلاس‌های کمیابی نیز وجود دارند، اما دراساس همه آن‌ها زیر مجموعه یکی از این چهار روش محسوب می‌شوند. حمل و نقل هوایی، یکی از این چهار روش است که در این مطلب بررسی می‌شود. برای این روش حمل و نقل، از وسایل نقلیه مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

هلیکوپتر

هلیکوپتر یکی از پیچیده‌ترین وسایل پروازی است که انسان اختراع کرده است. این وسیله دارای فراز و فرود عمودی، ظرفیت بار نسبی و فضای مانور است و توسط پره‌های چرخان قدرتمند خود در هوا معلق می‌شود.

 

هواپیما

هواپیما یکی از بزرگ‌ترین افتخارات مهندسی بشر است که شرکت‌های خدمات بار هوایی از آن استفاده می‌کنند. این وسیله نقلیه امکان حمل و نقل انبوه افراد و محموله‌ها را در فواصل بسیار زیاد، زمان‌های پرواز طولانی و ارتفاعات بلند، به‌کمک یک یا چند موتور جت یا پروانه‌ای فراهم می‌کند.

 

هواپیمای سبک

هواپیمای سبک به هر هواپیمای بالداری گفته می‌شود که وزن آن هنگام تیک‌آف بیشتر از 5.670 کیلوگرم نباشد. آن‌ها امکان انتقال افراد و محموله‌های کوچک‌تر را در مسافت‌های کوتاه‌تر ارائه می‌دهند.

 

بالون هوای گرم

این وسیله نقلیه از یک کابین سرنشین‌دار تشکیل شده است که توده‌ای از گاز را در هوا معلق می‌کند. گرمایش یا سرمایش به این وسیله نقلیه اجازه می‌دهد ارتفاع مورد نظر را تحمل کند. جهت حرکت بالون وابسته به باد است؛ زیرا این وسیله پیشرانه ندارد.

 

کشتی هوایی یا زپلین

برخلاف بالون این وسیله نقلیه به‌کمک مجموعه‌ای از گازها که چگالی کمتری از اتمسفر زمین دارند، در هوا معلق می‌شود، اما جهت حرکت این وسیله را مجموعه‌ای از ملخ‌ها مشابه پروانه‌های هلیکوپتر کنترل می‌کنند. این اولین وسیله نقلیه پروازی بود که در آغاز قرن بیستم، سفری طولانی‌مدت انجام داد.

 

پاراگلایدر

گلایدر سبک، وسیله پروازی با ظرفیت یک یا دو نفر است که موتور ندارد و با استفاده از بال‌های انعطاف‌پذیر در جریان باد حرکت می‌کند. پاراگلایدر برای برخاستن از زمین، از یک وسیله نقلیه موتور کمک می‌گیرد و برای شروع پرواز، به ارتفاع مشخصی نیاز دارد.

 

پاراموتور

این وسیله نقلیه که هم‌خانواده پاراگلایدر است، دارای یک موتور ملخی و یک بال انعطاف‌پذیر است که با آن می‌توان از زمین بلند شد و پرواز کرد. به عبارت دیگر، پاراموتور یک پاراگلایدر موتوردار محسوب می‌شود.

 

تله‌کابین

تله کابین آزادانه پرواز نمی‌کند، اما دارای سیستمی از کابین‌هاست که در هوا حرکت می‌کنند و به مجموعه‌ای از کابل‌ها متصل می‌شوند که وظیفه جابه‌جایی آن‌ها را در ایستگاه‌های مختلف بر عهده دارند. به این ترتیب، می‌توانید بر فراز کوه‌ها، شهرها و دره‌ها پرواز کنید، اما هرگز از مسیر از پیش‌تعیین‌شده خارج نخواهید شد.

 

اهمیت شرکت خدمات بار هوایی

اهمیت کار با هر شرکت خدمات بار هوایی، در توانایی آن‌ها به‌عنوان پیشبرد موتورهای اقتصادی برای اشتغال‌زایی و حمایت از مشاغل، تقویت تجارت و اتصال بین مردم و کشورها، ترویج گردشگری و اتصال جوامع دورافتاده است. با توجه به رشد این شرکت‌ها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، بی‌شک مزایای اقتصادی آن‌ها قابل توجه خواهد بود. با این حال، این مزایا هزینه زیست‌محیطی بالایی دارند. برای رشد پایدار صنعت هوانوردی، ضروری است صنایع هوایی بین مزایای رشد سفرهای هوایی و مسئولیت خود در زمینه تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، تعادل برقرار کنند.

 

مزایای حمل بار هوایی

 

مزایا و معایب حمل و نقل هوایی

از ویژگی‌ها و مزایای اصلی حمل و نقل هوایی می‌توان به سرعت، قابلیت اطمینان از نظر امنیت بار و نداشتن محدودیت دسترسی به مکان‌های دور اشاره کرد. با این حال، در این نوع حمل و نقل محدودیت‌هایی از نظر هزینه، مناسبات اداری و قانونی و مسائل فنی ناشی از اندازه و ظرفیت هواپیما وجود دارد.

 

مزایای حمل و نقل هوایی

 • سرعت: این سریع‌ترین حالت حمل و نقلی است که وجود دارد و به همین دلیل، از نظر زمانی بسیار سودمند است.
 • نبود مانع فیزیکی: به لطف هواپیماها، بی‌وقفه می‌توان سفر کرد و در کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر از دریاها و کوهستان‌ها عبور کرد.
 • دسترسی آسان: انواع شرکت خدمات بار هوایی می‌توانند کالاها را به مناطقی منتقل کنند که با وسایل حمل و نقل دیگر به‌راحتی در دسترس نیستند. این روش همچنین برای حمل و نقل کالاهای باارزش یا فاسدشدنی در فواصل طولانی مناسب است.

 

معایب حمل و نقل هوایی

 • قیمت بالا: این گران‌ترین روش حمل و نقل به‌صورت بین‌المللی است.
 • قابل پیش‌بینی نبودن: حمل و نقل هوایی تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. برف، باران، مه و غیره می‌توانند سبب لغو پروازهای برنامه‌ریزی‌شده و تعلیق خدمات هوایی شود. این روش همچنین به‌دلیل محدودیت و هزینه بالا، برای کالاهای ارزان‌قیمت و با حجم بالا مناسب نیست.
 • محدودیت‌های قانونی: بسیاری از کشورها، به‌دلیل امنیت خود محدودیت‌های قانونی مختلفی در این زمینه لحاظ کرده‌اند.

 

مدارک لازم برای حمل و نقل بین‌المللی هوایی چیست؟

نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های خدمات بار هوایی در ایران است که حمل بار هوایی از چین، روسیه، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و بسیاری از کشورهای دنیا را بر عهده می‌گیرد. برای ارسال بار از طریق این شرکت و سایر شرکت‌ها به کشورهای خارجی، نیاز به مدارکی دارید که از طریق آن‌ها، مجوزهای حمل و نقل صادر شود. این مدارک عبار‌ت‌اند از:

 • تصویر کالا
 • تصویر پیش‌فاکتور و لیست اطلاعات
 • پکینگ لیست
 • کارت ملی، بلیت و پاسپورت مسافر
 • اصل و کپی کارت بازرگانی
 • بارنامه

 

زیرساخت‌های انواع شرکت خدمات بار هوایی

بخش مهمی از سیستم هر شرکت خدمات بار هوایی را فرودگاه‌ها تعیین می‌کنند. فرودگاه‌ها تمام زیرساخت‌های لازم برای انتقال مسافران و محموله‌ها از سطح زمین را به انواع مختلف روش‌های حمل و نقل هوایی در خطوط هوایی مختلف فراهم می‌کنند. زیرساخت فرودگاه‌ها شامل باند فرودگاه‌ها، راه‌های تاکسی‌رو، پارکینگ هواپیما، پل‌های روگذر، پایانه‌های مسافری و بار و راه‌های حمل و نقل زمینی است.

 

دیبا هوا دریا، شرکت خدمات بار هوایی در ایران

نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا، آماده ارائه خدمات در زمینه حمل و نقل بین‌المللی هوایی بار شما به مقاصد مختلف است. این شرکت با تضمین حفظ امنیت و سلامت کالاهای شما، حمل بار هوایی از چین و سایر نقاط دنیا را هم به ایران می‌پذیرد و برای واردات و صادرات خود، می‌توانید روی آن حساب باز کنید. درصورت تمایل به اخذ مشاوره و دریافت قیمت برای این خدمات، با پورتال مشتریان دیبا تماس بگیرید.

 

زیرساخت حمل بار هوایی

 

سخن پایانی

شرکت خدمات بار هوایی، به‌طور عمومی به هر شرکتی گفته می‌شود که خدمات ارسال بار هوایی به کشورهای مختلف دنیا را بر عهده بگیرد. در این نوع از حمل و نقل و ارسال بار، دسترسی به اقصی‌نقاط دنیا آسان‌تر می‌شود و بارها با سرعت بالایی به مقصد می‌رسند. انواع شرکت خدمات بار هوایی در این مسیر، امنیت بار شما را بر عهده می‌گیرند و حتی محموله‌های حساس و فاسدشدنی را به مقصد می‌رسانند. البته شرکت‌های حمل بار هوایی معایبی هم دارند که از جمله آن‌ها، می‌توان به هزینه‌های گاهی سنگین و قابل پیش‌بینی نبودن کنسلی پروازها اشاره کرد. امروزه حمل و نقل بین‌المللی هوایی از طریق وسایل نقلیه مختلفی مانند هواپیماهای سبک و سنگین، هلیکوپتر و غیره انجام می‌شود.

سوالات متداول

مزایای استفاده از روش حمل و نقل هوایی کالا به سراسر دنیا چیست؟

سرعت بالا، امنیت، ارسال بار به نقاط دوردست و بهره مندی از تکنولوژی های تنظیم دما برای جابه جایی انواع کالای فاسدشدنی و حساس

امکان جابه جایی چه نوع کالایی با روش حمل و نقل هوایی وجود دارد؟

محدودیت خاصی برای حمل کالا به صورت هوایی وجود ندارد؛ با این حال ممکن است بعضی از ایرلاین ها برای پذیرش برخی از کالاها، محدودیت هایی اعمال کنند.

نکات مهم برای انتخاب روش حمل و نقل هوایی برای جابه جایی کالا چیست؟

محدودیت های حمل و نقل، مقررات گمرکی، بسته بندی و درنظر گرفتن زمان بندی