English

پورتال مشتریان

۰۲۱۴۲۰۱۳۰۰۰

واردات و صادرات آهن و فولاد

ایران یکی از کشورهای مهم در حوزه تولید و صادرات آهن و فولاد در خاورمیانه است. صنعت فولاد و آهن در ایران علاوه‌بر تأمین نیازهای داخلی، نیاز بسیاری از کشورهای اروپایی را نیز برطرف می‌کند. کلیه خدمات صادرات و واردات آهن و فولاد توسط نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا با مجوزهای رسمی صورت می‌گیرد. بازرگانان و تجار گرامی می‌توانند از خدمات صادرات فولاد و آهن دیبا با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهره‌مند شوند. دیبا انواع روش‌های حمل‌ونقل فولاد و آهن را با اخذ مجوزهای لازم از سازمان گمرک به شما مشتریان عزیز عرضه می‌کند. 

iron-and-steel

انواع روش‌های حمل‌ونقل بین‌المللی فولاد و آهن

حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی آهن‌آلات و مقاطع فولادی امری بسیار مهم است که بازرگانان می‌توانند به‌منظور انتخاب بهترین روش از مشاوران دیبا کمک بگیرند. زیرا انتخاب روش مناسب حمل‌ونقل برای صادرات فولاد باید با‌توجه‌به قوانین کشور مقصد صورت گیرد. به‌عنوان مثال برای صادرات به اندونزی به‌منظور ارسال بار فولاد به این کشور، حتما باید مرزهای اندونزی با ایران به‌طور دقیق بررسی شده و بدین‌ترتیب تجهیزات مناسب برای صادرات انتخاب شود. 

تجارت فولاد و آهن در نقاط مختلف جهان

تجارت فولاد و آهن بین ایران و سایر کشورها هم‌چون چین و هند که جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد هستند بسیار گسترده است. از ایران نیز صادرات فولاد به کشورهای مختلفی هم‌چون عراق، عمان، قطر، بحرین و کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد. در این نوع تجارت سنگ آهن، آهن اسفنجی، ضایعات آهن و محصولاتی هم‌چون میلگرد، تیرآهن و لوله فولادی به کشورهای مختلف حمل‌ می‌شود.

حمل‌ونقل فولاد و آهن به‌صورت دریایی توسط پیشرفته‌ترین کشتی‌ها

صادرات و واردات آهن با کشتی را می‌توانیم به‌عنوان بهترین و به‌صرفه‌ترین گزینه برای حمل‌ونقل معرفی کنیم. در این روش حمل فولاد که جایگاه ویژه‌ای در حمل بار بین‌المللی دارد از کانتینر استفاده می‌شود. حمل‌ونقل دریایی آهن و فولاد نسبت به سایر روش‌های مزایای متعددی که ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • ایمنی بیشتر کالا
  • سهولت در بارگیری و تخلیه بار
  • کوتاه بودن زمان حمل
  • انتقال تناژ بالایی از فولاد در یک کانتینر
  • کاهش بار ترافیکی جاده

حمل و نقل دریایی برای کالاهای سنگین، بهترین روش ارسال محموله محسوب می‌شود و نسبت به سایر روش‌های حمل مقرون‌به‌صرفه‌تر است. از این روش برای صادرات و واردات به کشورهایی که دارای مرز آبی با ایران هستند استفاده می‌شود. برای مثال اگر به‌عنوان بازرگان قصد حمل بار از دبی به ایران را داشته باشید، به‌راحتی می‌‌توانید با بهره‌مندی از خدمات دیبا محصولات فولادی خود را در یکی از بندرهای ایران دریافت کنید. 

حمل‌ونقل زمینی آهن و فولاد به کشورهای همسایه 

یکی از گسترده‌ترین شیوه‌های حمل و نقل آهن و فولاد استفاده از حمل‌ونقل جاده‌ای یا زمینی است. دیبا کلیه خدمات حمل‌ونقل جاده‌ای را با پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات سنگین و سبک انجام می‌دهد. فرآیند بارگیری نیز در حمل‌ونقل زمینی توسط جرثقیل‌های پیشرفته و نوین صورت می‌گیرد. یکی از معایب این روش نسبت به حمل‌ونقل دریایی، داشتن محدودیت در میزان حمل آهن‌آلات است. از‌این‌رو برای ارسال و دریافت مقاطع فولادی در مواقعی از کامیون استفاده می‌شود که طول و تناژ آهن‌آلات کمتر باشد.
حمل‌ونقل زمینی یا جاده‌ای فولاد و آهن‌آلات بین کشورهایی انجام می‌شوند که مرز جاده‌ای با یکدیگر داشته باشند. به‌عنوان مثال از آن‌جایی‌که حمل زمینی از ایران به ترکیه نسبت‌به سایر روش‌ها آسان‌تر است، برای صادرات مس به ترکیه می‌توانید از خدمات حمل‌ونقل زمینی دیبا بهره بگیرید. بدین ترتیب بار شما در اسرع وقت و بدون هیچ‌گونه خسارتی به مقصد مورد‌نظر ارسال خواهد شد. 

واردات و صادرات فولاد و آهن به‌صورت ریلی و توسط قطار

یکی از راه‌های مناسب برای حمل‌ونقل آهن‌آلات و مقاطع فولادی استفاده از روش ریلی است. از مزایای روش حمل‌ونقل بین‌المللی فولاد و آهن می‌توان به کاهش هزینه‌ها، کاهش آلودگی هوا، بارگیری و تخلیه آسان، سرعت بالا، کاهش مصرف سوخت، کاهش توقف در مسیر و کاهش خسارت‌های مالی اشاره کرد. 
با وجود این مزایا، از آن‌جایی‌که قبل از بارگیری و بعد از تخلیه بار به حمل‌ونقل جاده‌ای نیاز داریم و هم‌چنین شبکه راه آهن در ایران گسترش سراسری نیافته است، این روش برای جا‌به‌جایی مقاطع فولادی، کاربرد چندانی ندارد. اما به‌طورکلی شما با کمک معتبرترین شرکت حمل و نقل بین المللی می‌توانید از این روش برای صادرات و واردات فولاد به برخی از کشورها استفاده کنید. 

شرایط صادرات فولاد و آهن از ایران به کشورهای مختلف

شروع فرایند صادرات آهن و فولاد، یکی از مراحل سخت در حوزه تجارت است؛ از‌این‌رو نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا انواع خدمات حمل‌ونقل نظیر بسته‌بندی و بارگیری، انجام امور گمرکی و ارسال بار در کوتاه‌ترین زمان ممکن را به مشتریان عرضه می‌کند. برای شروع فرآیند صادرات آهن و فولاد باید کشورهای هدف را شناسایی کنید. ایران، به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار خوب و تولید انواع محصولات آهنی، امکان حمل‌ونقل انواع مقاطع فولادی به کشورهای مختلف را فراهم آورده است. 
به‌عنوان مثال شما می‌توانید برای حمل بار به ترکیه و صادرات آهن‌آلاتی مانند سنگ‌آهن، آهن اسفنجی، ضایعات آهن و سایر محصولات آهنی و فولادی از ایران، توسط یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی اقدام کنید. علاوه‌براین، صادرات مقاطع فولادی از ایران به کشورهای حوزه خلیج‌فارس هم‌چون قطر، عمان، کویت، بحرین عراق و امارات نیز رواج دارد.

بررسی قوانین واردات آهن و فولاد به ایران

واردات فولاد هم‌چون واردات ماشین آلات صنعتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی در بیشتر کشورهای جهان محسوب می‌شود. این فرآیند باعث درآمد‌زایی تاجران و تامین نیازهای کشور می‌شود. مقررات و قوانین مربوط به واردات و ترخیص آهن و فولاد توسط سازمان گمرک کشور تعیین شده است. با این وجود بخشنامه‌های جدیدی همواره در مورد تغییرات جزئی قوانین و مقررات سازمان گمرک کشور منتشر می‌شود.
اطلاع از این قوانین و داشتن دانش کافی در این زمینه به بازرگانان کمک می‌کند تا واردات مقاطع آهنی و فولادی را بدون پرداخت خسارات و هزینه‌های اضافی انجام دهند. در این پروسه نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا با اطلاع از کلیه قوانین جدید و هم‌چنین قواعد اینکوترمز محموله را به‌راحتی و در زمان کوتاه به کشور وارد خواهد کرد. 

هزینه و تعرفه حمل و نقل بین المللی محصولات فولادی

به‌طورکلی نمی‌توان یک تعرفه ثابت برای حمل‌ونقل آهن‌آلات تعیین کرد؛ زیرا تعیین قیمت به عوامل مختلفی چون حجم بار آهن، ارزش بار، مقصد بار و نوع حمل آهن بستگی دارد. به‌عنوان مثال حمل‌ونقل آهن به‌صورت درون شهری هزینه پایین‌تری نسبت به باربری آهن و فولاد به‌صورت برون شهری دارد. 
هم‌چنین حمل‌ونقل ریلی و دریایی هزینه بالاتری نسبت به حمل فولاد به‌صورت جاده‌ای دارند. از‌این‌رو توصیه می‌شود در ابتدا به‌منظور تخمین هزینه‌های حمل‌ونقل و ارسال فولاد به کشورهای مختلف با کارشناسان دیبا تماس بگیرید. 

بهره‌مندی از خدمات پیشرفته و حرفه‌ای دیبا برای واردات و صادرات فولاد

صادرات و واردات آهن و فولاد باید مطابق با شرایط خاص آن و براساس قوانین بین‌المللی و مقررات حاکم بر کشور انجام شود. بدین‌ترتیب اگر قصد حمل‌ونقل آهن و صادرات مقاطع فولادی به کشورهای مختلف را دارید، از مشاوران و کارشناسان دیبا کمک بگیرید. 
نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی دیبا هوا دریا با سال‌ها تجربه در زمینه تجارت و ارسال انواع کالا از جمله آهن و فولاد، بهترین خدمات را به شما عزیزان عرضه می‌کند. بسته‌بندی، حمل، امور گمرکی، ترانزیت و بارگیری محموله‌های آهن و فولاد از جمله خدمات تخصصی دیبا به شمار می‌رود. برای بهره‌مندی از این خدمات فقط کافی است با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. 

سوالات متداول

صادرات آهن و فولاد به چه کشورهایی انجام می شود؟

صادرات سنگ آهن، صادرات آهن اسفنجی، صادرات ضایعات آهن، میلگرد و تیرآهن به کشورهایی هم چون عراق، عمان، قطر و بحرین سود بسیار خوبی دارد؛ بنابراین این کشورها بهترین گزینه برای صادرات مقاطع فولادی محسوب می شوند.

چه چالش های و محدودیت هایی در حمل و نقل بین المللی آهن و فولاد وجود دارد؟

در فرایند صادرات و واردات فولاد و آهن الات ممکن است چالش هایی هم چون تاخیر در ترانزیت ها، تغییرات ناگهانی قیمت ها، انرژی مصرفی بالا و تامین نیروی انسانی خبره برای حمل و نقل به وجود آید.

کشورهای برتر صادر کننده و فولاد و مقاطع آهنی چه کشورهایی هستند؟

کشورهایی هم چون چین، روسیه، هند، آلمان و ایران از برترین صادرکنندگان فولاد به سرتاسر جهان به شمار می روند.